Amphenol Commercial Products FCC17A15SC2EB
FCC17A15SC2EB picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SC2EB
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15SC2EB.pdf
Availability of FCC17A15SC2EB
QUANTITY
FCC17A15SC2EB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SC2EB
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SC2EB
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SC2xB.igsFCC17A15SC2xB.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SC2EB
Related LinksFCC17A, FCC17A15SC2EB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SC2EB Details Description
Related parts for FCC17A15SC2EB
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1:1 DL 6.5MH .25A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 39MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf