API Delevan 3090-392J
3090-392J picture photo
Mfg. Part Number
3090-392J
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.3 OHM
Datasheet Download
3090-392J.pdf
Availability of 3090-392J
QUANTITY
3090-392J Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090-392J
Internal Part NumberEIS-3090-392J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090-392J
Related Links3090, 3090-392J Datasheet, API Delevan Distributor
3090-392J Details Description
Related parts for 3090-392J
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS8331 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ANT YAGI VHF ECO 162-166.5MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
26AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V THRU HOLE datasheet.pdf