API Delevan 3090R-102G
3090R-102G picture photo
Mfg. Part Number
3090R-102G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 330MA 700 MOHM SMD
Datasheet Download
3090R-102G.pdf
Availability of 3090R-102G
QUANTITY
3090R-102G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3090R-102G
Internal Part NumberEIS-3090R-102G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3090R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±2%
Current Rating330mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.050" (1.27mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3090R-102G
Related Links3090R, 3090R-102G Datasheet, API Delevan Distributor
3090R-102G Details Description
Related parts for 3090R-102G
RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V INPUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 16UNV CONF I/O datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
22 MTE VERTICAL SMT HDR 15 AU datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf