API Delevan 3094-272FS
3094-272FS picture photo
Mfg. Part Number
3094-272FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.1 OHM
Datasheet Download
3094-272FS.pdf
Availability of 3094-272FS
QUANTITY
3094-272FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094-272FS
Internal Part NumberEIS-3094-272FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3094
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094-272FS
Related Links3094-, 3094-272FS Datasheet, API Delevan Distributor
3094-272FS Details Description
Related parts for 3094-272FS
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CF ULDIST LN LP SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 3.5A (Switch) Camera Flash 12-MLF (4x4) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.1A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf