API Delevan 3094-561FS
3094-561FS picture photo
Mfg. Part Number
3094-561FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 510MA 190 MOHM
Datasheet Download
3094-561FS.pdf
Availability of 3094-561FS
QUANTITY
3094-561FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3094-561FS
Internal Part NumberEIS-3094-561FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series3094
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±1%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant170MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3094-561FS
Related Links3094-, 3094-561FS Datasheet, API Delevan Distributor
3094-561FS Details Description
Related parts for 3094-561FS
DIODE MODULE 1.6KV 40A datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48CBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 330MA 1.35 OHM datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25KV R3L RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf