Vishay Semiconductor/Diodes Division 30BQ015TR
30BQ015TR picture photo
Mfg. Part Number
30BQ015TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15V 3A SMC
Datasheet Download
30BQ015TR.pdf
Availability of 30BQ015TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30BQ015TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30BQ015TR
Internal Part NumberEIS-30BQ015TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If350mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30BQ015TR
Related Links30BQ, 30BQ015TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30BQ015TR Details Description
Related parts for 30BQ015TR
IC DIFF AMP W/AGC HI-FREQ 8SO datasheet.pdf
FUSE 2.5A 125V ALARM IND ORG/WHT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RP BKAD2 RECPT W/CLINCH NUTS datasheet.pdf
HU STRND 14AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
PLUG COVER SHLL SIZE 15 ALUMINUM datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf