FFF DAI7W2P500G40LF
DAI7W2P500G40LF picture photo
Mfg. Part Number
DAI7W2P500G40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAI7W2P500G40LF.pdf
Availability of DAI7W2P500G40LF
QUANTITY
DAI7W2P500G40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAI7W2P500G40LF
Internal Part NumberEIS-DAI7W2P500G40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (5 + 2 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 7W2
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating40A, 7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAI7W2P500G40LF
Related LinksDAI7W2P, DAI7W2P500G40LF Datasheet, FFF Distributor
DAI7W2P500G40LF Details Description
Related parts for DAI7W2P500G40LF
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A TO-262 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
VARISTOR 702V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TRANSFORMR WE-CST 3000UH 10A SMD datasheet.pdf
RES 300.4 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf