Vishay Semiconductor/Diodes Division 30CTQ035S
30CTQ035S picture photo
Mfg. Part Number
30CTQ035S
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Datasheet Download
30CTQ035S.pdf
Availability of 30CTQ035S
QUANTITY
30CTQ035S Order Process
Ship out your order
Specifications of 30CTQ035S
Internal Part NumberEIS-30CTQ035S
Standard Package1,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30CTQ035S
Related Links30CT, 30CTQ035S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30CTQ035S Details Description
Related parts for 30CTQ035S
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 3.3V 300MA datasheet.pdf
PQ BUCHSENKONTAKT datasheet.pdf
CONN POTTING CUP SZ 20 RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 2KW datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf