Micro Commercial Components (MCC) 30KP198A-TP
30KP198A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP198A-TP
Brief Description
TVS DIODE 198VWM 319.8VC R6
Datasheet Download
30KP198A-TP.pdf
Availability of 30KP198A-TP
QUANTITY
30KP198A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP198A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP198A-TP
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)198V
Voltage - Breakdown (Min)221.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp319.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP198A-TP
Related Links30KP1, 30KP198A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP198A-TP Details Description
Related parts for 30KP198A-TP
BRAID SLEEVING EXPAND 1/2" BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf