Littelfuse 30KPA168A-HR
30KPA168A-HR picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168A-HR
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 272.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA168A-HR.pdf
Availability of 30KPA168A-HR
QUANTITY
30KPA168A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168A-HR
Internal Part NumberEIS-30KPA168A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168A-HR
Related Links30KPA1, 30KPA168A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168A-HR Details Description
Related parts for 30KPA168A-HR
IC MOSFET DRVR CURR SENSE 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR34B/AE34M/ASR34B datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP P4 56-SSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.59"L X 7.71"W datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 170MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2.5 W/B CONN TPA-10P datasheet.pdf
PMODSSD SEVEN SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
680UF 16V 8X11,5 datasheet.pdf