Yageo RT0402CRE0795K3L
RT0402CRE0795K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0795K3L
Brief Description
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0795K3L.pdf
Availability of RT0402CRE0795K3L
QUANTITY
RT0402CRE0795K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0795K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0795K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0795K3L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0795K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0795K3L Details Description
Related parts for RT0402CRE0795K3L
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf