Littelfuse 30KPA168A
30KPA168A picture photo
Mfg. Part Number
30KPA168A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 168VWM 272.4VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA168A.pdf
Availability of 30KPA168A
QUANTITY
30KPA168A Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA168A
Internal Part NumberEIS-30KPA168A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)168V
Voltage - Breakdown (Min)187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp272.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)111.2A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA168A
Related Links30KP, 30KPA168A Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA168A Details Description
Related parts for 30KPA168A
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf