Littelfuse 30KPA43CA-B
30KPA43CA-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA43CA-B
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 73VC P600
Datasheet Download
30KPA43CA-B.pdf
Availability of 30KPA43CA-B
QUANTITY
30KPA43CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA43CA-B
Internal Part NumberEIS-30KPA43CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)415.1A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA43CA-B
Related Links30KPA, 30KPA43CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA43CA-B Details Description
Related parts for 30KPA43CA-B
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC SMA datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/08/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
XCEDE 4PRAR 8COL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf