Littelfuse 30KPA75A-B
30KPA75A-B picture photo
Mfg. Part Number
30KPA75A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC P600
Datasheet Download
30KPA75A-B.pdf
Availability of 30KPA75A-B
QUANTITY
30KPA75A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA75A-B
Internal Part NumberEIS-30KPA75A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp119.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)253.8A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA75A-B
Related Links30KPA, 30KPA75A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA75A-B Details Description
Related parts for 30KPA75A-B
RES 0.04 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H datasheet.pdf
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf