Vishay Semiconductor/Diodes Division 30WQ10FNTRR
30WQ10FNTRR picture photo
Mfg. Part Number
30WQ10FNTRR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3.5A DPAK
Datasheet Download
30WQ10FNTRR.pdf
Availability of 30WQ10FNTRR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
30WQ10FNTRR Order Process
Ship out your order
Specifications of 30WQ10FNTRR
Internal Part NumberEIS-30WQ10FNTRR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30WQ10FNTRR
Related Links30WQ1, 30WQ10FNTRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
30WQ10FNTRR Details Description
Related parts for 30WQ10FNTRR
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416BGA datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/RED DIFF datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ATP-D-147-E1 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 4A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf