Hirose Electric Co Ltd 3110-14SC(50)
3110-14SC(50) picture photo
Mfg. Part Number
3110-14SC(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
3110-14SC(50).pdf
Availability of 3110-14SC(50)
QUANTITY
3110-14SC(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3110-14SC(50)
Internal Part NumberEIS-3110-14SC(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series3100
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3110-14SC(50)
Related Links3110-1, 3110-14SC(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3110-14SC(50) Details Description
Related parts for 3110-14SC(50)
JUMPER-H1503TR/A3048W/H1501TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
KIT CAPACITIVE TOUCH FOR R8C/33T datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf