Tamura 318AS12037
318AS12037 picture photo
Mfg. Part Number
318AS12037
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Datasheet Download
318AS12037.pdf
Availability of 318AS12037
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
318AS12037 Order Process
Ship out your order
Specifications of 318AS12037
Internal Part NumberEIS-318AS12037
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series318AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12VAC
Current - Output (Max)375mA
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension1.69" L x 1.81" W x 2.76" H (43.0mm x 46.0mm x 70.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)318AS12037
Related Links318AS, 318AS12037 Datasheet, Tamura Distributor
318AS12037 Details Description
Related parts for 318AS12037
IC BUS TRANSCVR 20BIT 56BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL LCD BACKLIGHT LED7707 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SLIDER FEEDING CAM datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf