Aries Electronics, Inc. 32-C182-30
32-C182-30 picture photo
Mfg. Part Number
32-C182-30
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C182-30.pdf
Availability of 32-C182-30
QUANTITY
32-C182-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C182-30
Internal Part NumberEIS-32-C182-30
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C182-30
Related Links32-C1, 32-C182-30 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C182-30 Details Description
Related parts for 32-C182-30
VARISTOR 20V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.4UH 7A 16.3 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM FORK INSUL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CH20M BUS 4.50/05 AU/750 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE TIE 7.9"L 50LB RED datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf