Bourns Inc. 3214W-1-501G
3214W-1-501G picture photo
Mfg. Part Number
3214W-1-501G
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3214W-1-501G.pdf
Availability of 3214W-1-501G
QUANTITY
3214W-1-501G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3214W-1-501G
Internal Part NumberEIS-3214W-1-501G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3214W-1-501G
Related Links3214W-, 3214W-1-501G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3214W-1-501G Details Description
Related parts for 3214W-1-501G
REG SW -6V 1A VERT datasheet.pdf
CLAMP PLASTIC COATED WHT .55" datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.1A MICROFET datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
ATTACHMENT CRIMP TOOL FOR CPM2C datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 750MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf