Bourns Inc. 3224W-1-105G
3224W-1-105G picture photo
Mfg. Part Number
3224W-1-105G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3224W-1-105G.pdf
Availability of 3224W-1-105G
QUANTITY
3224W-1-105G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3224W-1-105G
Internal Part NumberEIS-3224W-1-105G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3224 Model Epoxy Color June/2007
3214, 3224 Series Plastic March/2011
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.208" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3224W-1-105G
Related Links3224W-, 3224W-1-105G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3224W-1-105G Details Description
Related parts for 3224W-1-105G
IC ETHERNET CTRLR W/SPI 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 52MHZ 153LFBGA datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 633MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 620UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER 100A datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf