Bourns Inc. 3252P-1-101LF
3252P-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-101LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-101LF.pdf
Availability of 3252P-1-101LF
QUANTITY
3252P-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3252P-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-101LF
Related Links3252P-, 3252P-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-101LF Details Description
Related parts for 3252P-1-101LF
KNOCKOUT TOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 300V SCREW datasheet.pdf
RES 43K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
VARISTOR 459V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf