Bourns Inc. 3252P-1-204
3252P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3252P-1-204
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252P-1-204.pdf
Availability of 3252P-1-204
QUANTITY
3252P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252P-1-204
Internal Part NumberEIS-3252P-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.220" H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252P-1-204
Related Links3252P, 3252P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252P-1-204 Details Description
Related parts for 3252P-1-204
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
KIT DEMO BOARD FOR CC2400 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PLAST KYBD COVER G86-62401 MODEL datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf