TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-35AA
DJT16E15-35AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-35AA
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN
Datasheet Download
DJT16E15-35AA.pdf
Availability of DJT16E15-35AA
QUANTITY
DJT16E15-35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-35AA
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-35AA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-35AA
Related LinksDJT16E, DJT16E15-35AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-35AA Details Description
Related parts for DJT16E15-35AA
TRANS NPN 300V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA DO204 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 225-250MHZ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 14PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf