Bourns Inc. 3252W-1-100LF
3252W-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
3252W-1-100LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252W-1-100LF.pdf
Availability of 3252W-1-100LF
QUANTITY
3252W-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252W-1-100LF
Internal Part NumberEIS-3252W-1-100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252W-1-100LF
Related Links3252W-, 3252W-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252W-1-100LF Details Description
Related parts for 3252W-1-100LF
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 64A TO-268 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS CRIMP datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 315NH N48 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PLASTIC LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PLUNGER, VALVE LATCH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf