Bourns Inc. 3252X-1-205LF
3252X-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-205LF.pdf
Availability of 3252X-1-205LF
QUANTITY
3252X-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3252X-1-205LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-205LF
Related Links3252X-, 3252X-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-205LF Details Description
Related parts for 3252X-1-205LF
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf