Bourns Inc. 3266Z-1-101LF
3266Z-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3266Z-1-101LF
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 1/4W PC PIN
Datasheet Download
3266Z-1-101LF.pdf
Availability of 3266Z-1-101LF
QUANTITY
3266Z-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Z-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3266Z-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Z-1-101LF
Related Links3266Z-, 3266Z-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Z-1-101LF Details Description
Related parts for 3266Z-1-101LF
FIXED IND 33UH 258MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
IC EQUAL DVI HDMI RETIMER 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32TQFP datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 214.6SPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 1.2A datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf