Bourns Inc. 3266Z-1-204
3266Z-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3266Z-1-204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 1/4W PC PIN
Datasheet Download
3266Z-1-204.pdf
Availability of 3266Z-1-204
QUANTITY
3266Z-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Z-1-204
Internal Part NumberEIS-3266Z-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Z-1-204
Related Links3266Z, 3266Z-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Z-1-204 Details Description
Related parts for 3266Z-1-204
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 8SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 3A 15W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf