Bourns Inc. 3269W-ES2-103G
3269W-ES2-103G picture photo
Mfg. Part Number
3269W-ES2-103G
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-ES2-103G.pdf
Availability of 3269W-ES2-103G
QUANTITY
3269W-ES2-103G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-ES2-103G
Internal Part NumberEIS-3269W-ES2-103G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-ES2-103G
Related Links3269W-E, 3269W-ES2-103G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-ES2-103G Details Description
Related parts for 3269W-ES2-103G
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 400DEG C datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 256B 32QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HSSE DUAL 60POS LF datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf