Bourns Inc. 3269W-ES2-501
3269W-ES2-501 picture photo
Mfg. Part Number
3269W-ES2-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
3269W-ES2-501.pdf
Availability of 3269W-ES2-501
QUANTITY
3269W-ES2-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3269W-ES2-501
Internal Part NumberEIS-3269W-ES2-501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3269 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3269W-ES2-501
Related Links3269W-, 3269W-ES2-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3269W-ES2-501 Details Description
Related parts for 3269W-ES2-501
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 05VDC datasheet.pdf