Diodes Incorporated PD3Z284C8V2-7
PD3Z284C8V2-7 picture photo
Mfg. Part Number
PD3Z284C8V2-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V POWERDI323
Datasheet Download
PD3Z284C8V2-7.pdf
Availability of PD3Z284C8V2-7
QUANTITY
PD3Z284C8V2-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD3Z284C8V2-7
Internal Part NumberEIS-PD3Z284C8V2-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsPowerDI 323 500mW Top
PowerDI 323 500mW Side 1
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 323
Supplier Device PackagePowerDI™ 323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD3Z284C8V2-7
Related LinksPD3Z28, PD3Z284C8V2-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PD3Z284C8V2-7 Details Description
Related parts for PD3Z284C8V2-7
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 90 50/CD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
CONN F TYPE PLUG STR datasheet.pdf
IC OPAMP 16V CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
Configuration Memory, 64KX1, Serial, CMOS, CDIP8 IC datasheet.pdf
Capacitors Inductors Filters... datasheet.pdf
Non-Isolated 28A Eighth Brick DC/DC Converters datasheet.pdf