Switchcraft Inc. 3280-5PG-318
3280-5PG-318 picture photo
Mfg. Part Number
3280-5PG-318
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
3280-5PG-318.pdf
Availability of 3280-5PG-318
QUANTITY
3280-5PG-318 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3280-5PG-318
Internal Part NumberEIS-3280-5PG-318
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3280-5PG-318
Related Links3280-5, 3280-5PG-318 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
3280-5PG-318 Details Description
Related parts for 3280-5PG-318
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 220V datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-220AB datasheet.pdf