Bourns Inc. 3292L-1-101LF
3292L-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-101LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-101LF.pdf
Availability of 3292L-1-101LF
QUANTITY
3292L-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3292L-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-101LF
Related Links3292L-, 3292L-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-101LF Details Description
Related parts for 3292L-1-101LF
IC ADC SNGL 12BIT 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KIT CAPSENSE EXPRESS CY8C201A0 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO251A datasheet.pdf
AL-ELKO CAP NUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 4000K 80CRI datasheet.pdf