Bourns Inc. 3292L-1-253MLF
3292L-1-253MLF picture photo
Mfg. Part Number
3292L-1-253MLF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
3292L-1-253MLF.pdf
Availability of 3292L-1-253MLF
QUANTITY
3292L-1-253MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292L-1-253MLF
Internal Part NumberEIS-3292L-1-253MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292L-1-253MLF
Related Links3292L-1, 3292L-1-253MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292L-1-253MLF Details Description
Related parts for 3292L-1-253MLF
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC10H/AE10G/HSC10H datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 65NS 64EASYBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 28MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf