Bourns Inc. 3292P-1-205
3292P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3292P-1-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292P-1-205.pdf
Availability of 3292P-1-205
QUANTITY
3292P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292P-1-205
Internal Part NumberEIS-3292P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.150" H (9.53mm x 3.81mm x 3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292P-1-205
Related Links3292P, 3292P-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292P-1-205 Details Description
Related parts for 3292P-1-205
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1245A Y3-LI datasheet.pdf
MTC100 CONNECTOR SHELL 10POS datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf