Amphenol Aerospace Operations MS27499E20A41S
MS27499E20A41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E20A41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E20A41S.pdf
Availability of MS27499E20A41S
QUANTITY
MS27499E20A41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E20A41S
Internal Part NumberEIS-MS27499E20A41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E20A41S
Related LinksMS27499, MS27499E20A41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E20A41S Details Description
Related parts for MS27499E20A41S
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf