Cree Inc. XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
XHP50A-00-0000-0D0HH20E5 picture photo
Mfg. Part Number
XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD
Datasheet Download
XHP50A-00-0000-0D0HH20E5.pdf
Availability of XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
QUANTITY
XHP50A-00-0000-0D0HH20E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
Internal Part NumberEIS-XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXlamp® XHP50
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Flux @ 85°C, Current - Test935 lm (900 lm ~ 970 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test111 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max1.5A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package1.2°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
Related LinksXHP50A-00-00, XHP50A-00-0000-0D0HH20E5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XHP50A-00-0000-0D0HH20E5 Details Description
Related parts for XHP50A-00-0000-0D0HH20E5
IC REG LDO 2.9V/1.5V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLIER X2 BB 12SMD datasheet.pdf
TXRX RS-485/RS-422 20MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf