Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ105V
ERD-S1TJ105V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ105V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ105V.pdf
Availability of ERD-S1TJ105V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERD-S1TJ105V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ105V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ105V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS1
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -1000ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ105V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ105V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ105V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ105V
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOP datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 2000CPR 29MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.5MM VERT BK datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
BACKSHELL 50POS datasheet.pdf
RES 560 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP datasheet.pdf