Bourns Inc. 3296W-1-205LF
3296W-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-205LF.pdf
Availability of 3296W-1-205LF
QUANTITY
3296W-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-205LF
Related Links3296W-, 3296W-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-205LF Details Description
Related parts for 3296W-1-205LF
IC MOSFET DRIVER N-CH QUAD 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf