Bourns Inc. 3296W-1-253ALF
3296W-1-253ALF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-253ALF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-253ALF.pdf
Availability of 3296W-1-253ALF
QUANTITY
3296W-1-253ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-253ALF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-253ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-253ALF
Related Links3296W-1, 3296W-1-253ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-253ALF Details Description
Related parts for 3296W-1-253ALF
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1200V V1A-PAK datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf