Bourns Inc. 3296W-1-253RLF
3296W-1-253RLF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-253RLF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-253RLF.pdf
Availability of 3296W-1-253RLF
QUANTITY
3296W-1-253RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-253RLF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-253RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-253RLF
Related Links3296W-1, 3296W-1-253RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-253RLF Details Description
Related parts for 3296W-1-253RLF
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 8PC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf