Bourns Inc. 3296W-1-504A
3296W-1-504A picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-504A
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-504A.pdf
Availability of 3296W-1-504A
QUANTITY
3296W-1-504A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-504A
Internal Part NumberEIS-3296W-1-504A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-504A
Related Links3296W-, 3296W-1-504A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-504A Details Description
Related parts for 3296W-1-504A
IC VOLT DETECTOR LP 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABL SMB STR PLUG-STR PLUG 12" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE P 15.2UH N30 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 450MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf