Littelfuse 3298250.Z
3298250.Z picture photo
Mfg. Part Number
3298250.Z
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 250A
Datasheet Download
3298250.Z.pdf
Availability of 3298250.Z
QUANTITY
3298250.Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3298250.Z
Internal Part NumberEIS-3298250.Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package480
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesZCASE
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating250A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseModule
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage2kA
Melting I²t160000
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension1.185" L x 1.047" W x 16.10" H (30.10mm x 26.60mm x 16.10mm)
DC Cold Resistance0.167 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3298250.Z
Related Links3298, 3298250.Z Datasheet, Littelfuse Distributor
3298250.Z Details Description
Related parts for 3298250.Z
CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 10"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 40KV Y5U DISK datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 12PS 12' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AB datasheet.pdf