Bourns Inc. 3299X-1-100LF
3299X-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-100LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-100LF.pdf
Availability of 3299X-1-100LF
QUANTITY
3299X-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-100LF
Internal Part NumberEIS-3299X-1-100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-100LF
Related Links3299X-, 3299X-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-100LF Details Description
Related parts for 3299X-1-100LF
IC ENCORE MCU FLASH 1K 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
8300-6 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
USB CABLE KIT FOR SWITCHES 19' datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS datasheet.pdf
9POS F FILT P/C 830PF M3 datasheet.pdf