Cornell Dubilier Electronics 32FD3703A-F
32FD3703A-F picture photo
Mfg. Part Number
32FD3703A-F
Brief Description
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3703A-F.pdf
Availability of 32FD3703A-F
QUANTITY
32FD3703A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3703A-F
Internal Part NumberEIS-32FD3703A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.300" (58.42mm)
Termination*
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3703A-F
Related Links32FD3, 32FD3703A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3703A-F Details Description
Related parts for 32FD3703A-F
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf