Bourns Inc. 3310C-001-203L
3310C-001-203L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-203L
Brief Description
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-203L.pdf
Availability of 3310C-001-203L
QUANTITY
3310C-001-203L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-203L
Internal Part NumberEIS-3310C-001-203L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-203L
Related Links3310C-0, 3310C-001-203L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-203L Details Description
Related parts for 3310C-001-203L
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 0.2 OHM 1% datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 102-A 90-A 10 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
SU10.16HP/03/180G 3.5AG BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf