Vishay/Dale RLR20C56R0GMB14
RLR20C56R0GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C56R0GMB14
Brief Description
RES 56 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C56R0GMB14.pdf
Availability of RLR20C56R0GMB14
QUANTITY
RLR20C56R0GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C56R0GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C56R0GMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C56R0GMB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C56R0GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C56R0GMB14 Details Description
Related parts for RLR20C56R0GMB14
CONN COVER BACK 40POS MT .100 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 316 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN TERMINAL STRIP .375" 8CIRC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN FPC TOP 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf