Bourns Inc. 3310C-111-102L
3310C-111-102L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-111-102L
Brief Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-111-102L.pdf
Availability of 3310C-111-102L
QUANTITY
3310C-111-102L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-111-102L
Internal Part NumberEIS-3310C-111-102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-111-102L
Related Links3310C-1, 3310C-111-102L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-111-102L Details Description
Related parts for 3310C-111-102L
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 20A SCREW datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 2POS NATURAL datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC/50VDC datasheet.pdf