Bourns Inc. 3319P-1-203
3319P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3319P-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3319P-1-203.pdf
Availability of 3319P-1-203
QUANTITY
3319P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3319P-1-203
Internal Part NumberEIS-3319P-1-203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3319 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.433" x 0.354" Face x 0.250" H (11.00mm x 9.00mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3319P-1-203
Related Links3319P, 3319P-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3319P-1-203 Details Description
Related parts for 3319P-1-203
JUMPER-H9991TR/A3047L/H9991TR12" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
QC 4P FP 12FT. 14/4 SO CORD datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BREAKER CIRCUIT CUSTOM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WINDOW WATCHDOG TIMER datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf