Bourns Inc. 3339P-1-474
3339P-1-474 picture photo
Mfg. Part Number
3339P-1-474
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339P-1-474.pdf
Availability of 3339P-1-474
QUANTITY
3339P-1-474 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339P-1-474
Internal Part NumberEIS-3339P-1-474
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)470k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339P-1-474
Related Links3339P, 3339P-1-474 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339P-1-474 Details Description
Related parts for 3339P-1-474
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf