Cornell Dubilier Electronics 334K400CS6G
334K400CS6G picture photo
Mfg. Part Number
334K400CS6G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 400VDC 6SMD GW
Datasheet Download
334K400CS6G.pdf
Availability of 334K400CS6G
QUANTITY
334K400CS6G Order Process
Ship out your order
Specifications of 334K400CS6G
Internal Part NumberEIS-334K400CS6G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCapstick® CS
PackagingTube
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Size / Dimension0.701" L x 0.433" W (17.80mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
TerminationGull Wing
Lead Spacing-
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334K400CS6G
Related Links334K4, 334K400CS6G Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
334K400CS6G Details Description
Related parts for 334K400CS6G
RELAY OPTO 2 CHANNEL NC/NC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FUSE 1A F PIGTAIL 6.3X32 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf